Kursy

Coś, co Tygryski lubią najbardziej. Kursy, kursy, kursy – istota i serce Festiwalu.

Chcesz dopiero zacząć szyć? Nie wiesz, czy Ci się spodoba? Nie wiesz, która maszyna będzie dla Ciebie najlepsza? – zapraszamy, zobaczysz, jaką szycie może sprawić frajdę. Możesz zapytać o wszystko, możesz spróbować każdej maszyny, znajdziesz tu wiele osób, które pomogą Ci wybrać mądrze, dobrze i nie najdrożej

Jakie kursy będą na Festiwalu? Oto, czego można spróbować, nauczyć się, podejrzeć, poznać kilka trików:
 • podstawy szycia i obsługi maszyny do szycia,
 • poprawki krawieckie,
 • haftowanie,
 • warsztaty batiku i linorytu,
 • szycie zabawek,
 • szycie ubranek dla lalek,
 • obsługa programów do haftu,
 • patchwork i pikowanie (tu naprawdę rzadka okazja do spróbowania pikowania na bajecznych longarmach )
KOCHANI!   – WAŻNE –   każdy, kto będzie chciał skorzystać z oferty kursów, proszony jest o zabranie własnych przyborów krawieckich, takich jak: nożyczki, miarę, i całą resztę, bez których nie może szyć. Prośba ta podyktowana jest troską o to, by nikt z uczestników nie musiał tracić czasu na kursie, czekając w kolejce do nożyczek 🙂

Rodzaje kursów

Wybierz kurs, który Cię interesuje i dowiedz się więcej.

Kursy szycia

Do dyspozycji uczestników będą liczne kursy szycia. Swoją wiedzę w tym zakresie przekażą państwu doświadczeni prowadzący.

  • Poprawki krawieckie
   prowadząca Iwona Gajo

   • Warsztaty dedykowane zarówno dla osób początkujących, które nigdy nie miały styczności z maszyną do szycia, jak i tych które już podstawy mają za sobą i w stopniu podstawowym potrafią ją obsługiwać. Każdy z uczestników kursu będzie miał do dyspozycji swoje własne stanowisko z maszyną. Na warsztatach nauczysz się:
    – skracania odzieży różnymi technikami
    – zwężania spodni, sukienki, spódnicy
    – wszywania zamków zwykłych i krytych
    – różnych sposobów naprawy odzieży
    Organizator nie zapewnia materiałów ćwiczeniowych. Rzeczy, które uczestnik chce poprawiać należy przynieść ze sobą na zajęcia.

 

  • Szyjemy MONSTER HIGH
   prowadzący: Momoko Komori (JPY)

   • kto otarł się kiedykolwiek o temat szycia ubranek dla lalek, temu Momoko przedstawiać nie trzeba. Mamy ten zaszczyt i przyjemność, że Momoko przyjęła nasze zaproszenie i zgodziła się poprowadzić kurs szycia odzieży dla lalek typu Monster High. Serdecznie zapraszamy również na jej fp: https://www.facebook.com/MOMOLITA18

 

  • Szyjemy Tildy
   prowadząca Anna Michalak

   • Będziemy szyć króliki 🙂 Tak, te króliki tilda, które wszyscy tak kochają 😉 Uszaki będą w dwóch rozmiarach: duży będzie miał ok. 55cm wzrostu, i ubierzemy go w szykowne spodnie. Mniejszy będzie słodką królinką o wzroście ok. 30cm, w subtelnej sukience. NA zajęciach nauczycie się, jak samodzielnie kroić, poprawnie zszyć elementy i jak łądnie wykończyć zabawkę. Zapewnione będą: materiały, potrzebna pasmanteria, wypełnienie. Na potrzeby kursu będą udostępnione wykroje. Mała sugestia: proszę ze sobą zabrać swoje przybory krawieckie, przede wszystkim nożyczki 🙂


  • Kurs malowania/barwienia batiku
   prowadząca Magdalena Wesołowska-Kuta

   • Technika Batiku wywodzi się z Indonezji, jest to bardzo stara i szlachetna metoda malowania tkanin polegająca na malowaniu tkaniny woskiem i pokrywaniu jej barwnikiem. Technika ta daje nieograniczone możliwości w osiąganiu różnych efektów, jednym z nich są charakterystyczne spękania zwane “krakelurą”.

   • Co będziemy robić na warsztatach? Oto nasz plan:  Zaczniemy od przedstawienia kilku metod i ich możliwości, oraz od omówienia dokładnie, na czym to wszystko tak naprawdę polega. Kolejnym krokiem będzie konkretny projekt, który następnie przeniesiemy na tkaninę i…. się zacznie! OD strony technicznej możemy zdradzić, że będziemy malować woskiem i barwnikami, zgodnie z założeniami tej egzotycznej techniki barwienia tkanin. Ostatnim etapem będzie usunięcie wosku i podziwianie naszego jedynego, niepowtarzalnego obrazu 🙂

 

  • Warsztaty SHIBORI
   prowadząca Magdalena Wesołowska-Kuta

    • Co to jest shibori? Najprościej mówiąc – origami z tkaniny, którą farbujemy w fantazyjne wzory. Technika ta pochodzi z Japonii, polega na specjalnym składaniu tkaniny i wiązaniu jej za pomocą patyczków i deseczek, a następnie zanurzaniu w barwniku. Tradycyjnym barwnikiem w Shibori jest INDYGO – naturalny wyciąg z rośliny Indygo w tymże kolorze. Barwienie w Indygo jest niezwykle tajemnicze a efekty zawsze zaskakujące.
    Co będziemy robić na warsztatach: Zaczniemy od przedstawienia tej fascynującej techniki i pokazu możliwości. Następnie sami złożycie przygotowane tkaniny i zabarwicie je w roztworze naturalnego Indygo. Kolejny etap to zawsze niespodzianka – efekty są zaskakujące. Z warsztatów wyjdziecie z własnoręcznie pomalowaną techniką shibori apaszką

 

  • warsztaty linorytu
   prowadząca Magdalena Wesołowska-Kuta

   • Co to jest Linoryt? Jest to jedna z technik grafiki warsztatowej, za pomocą której możemy nanieść zaprojektowany przez nas wzór na tkaninę. Polega ona na “wyrzeźbieniu” za pomocą dłuta wzoru w matrycy a następnie odbiciu go na tkaninie.
    Co będziemy robić na warsztatach: Zaczniemy od projektu, który potem musimy nanieść na matrycę, a następnie cierpliwie go “rzeźbimy”. Potem odbijemy na tkaninie. Z warsztatów każdy wyjdzie z własnoręcznie ozdobionym bawełnianym plecakiem lub torbą 🙂

  • Kurs szycia torby z WASHAPA
   prowadząca: Iwona Gajo

   • W damskiej szafie mieści się znacznie więcej, niż tylko ubrania. Jedną z rzeczy, których żadna z kobiet nigdy nie ma zbyt wiele, jest torebka. Zapraszamy na warsztaty, na których uszyjecie wyjątkowe torebki z modnego i oryginalnego papieru wodoodpornego Washpapa. Uczestniczki same zdecydują, czy chcą szyć torby zapinane na zamek czy nie. Do wyboru będą następujące modele torebek: torebka z zamkiem i asymetrycznym przodem na łańcuszku, torba z zamkiem z uszami wykonanymi z taśmy nośnej, shoperka z kieszenią na przodzie z uszami z taśmy nośnej.
    Na miejscu będzie można zakupić papier od Washpapa.pl z 5% rabatem oraz niezbędne do uszycia torby akcesoria takie jak taśmy, zamki, folię transparentną na kieszenie, itp.

 

 

 • I WIELE, WIELE INNYCH

  • chcesz być na bieżąco ? Odwiedzaj regularnie naszą stronę, a już po świętach zapisz się do naszego Newslettera

Kursy patchworku

Chcesz wiedzieć więcej na temat patchworku?
Przygotowaliśmy dla Was wspaniałe kursy.

  • Pikowanie
   prowadząca Agnieszka Więtczak

   • Jak mawia guru pikowania z wolnej ręki, Angela Walters: „Better finished than perfect”.
    I na tym się skoncentrujemy:
    Jak podejść do skończenia szytego po nocach patchworku?
    Jak krok po kroku wykonać zabiegi które spowodują, że patchwork już nie będzie UFO-kiem i smętnie leżącym topem szufladowym ale staje się użytkowym quiltem.Poznamy zasady przygotowania patchworku do pikowania:
    – wybór wypełnienia, w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać
    – wybór tkaniny na spód i nici
    – wybór wzoru pikowania, w zależności od oczekiwanego rezultatu
    Następnie poznamy zasady i możliwości tworzenia kanapki czyli nauczymy się jak w warunkach domowych spiąć wszystkie elementy. A ostatecznie przejdziemy do samego pikowania i w praktyce będziemy poznawać swoje możliwości i ograniczenia.


  • Klasyczny Patchwork
   prowadząca Beata „Calluna Moore”

   • Możecie kojarzyć patchworki klasyczne z takimi klasykami gatunku jak samplery „Farmer’s Wife” czy „Dear Jane”. I to oczywiście prawda. Jednak nie od razu Kraków zbudowano!
    Najpierw należy poznać podstawy a te wcale nie są trudne i umożliwią Wam uszycie przepięknych prac z minimalnym nakładem czasu i tkanin.
    Patchwork klasyczny wyraża się w szyciu tradycyjnych bloków, w sposób techniczny i zarazem sprytny. Pokażemy zatem jak uszyć i nie zwariować. Czyli szyć ekonomicznie, sprytnie i efektownie w rezultacie. Przekonacie się że w patchworku wcale obsługa maszyny nie jest najważniejsza tylko: precyzja cięcia, precyzja szwu, efekt koloru.
    Poznamy triki umożliwiające efektowne szycie z kwadratów i trójkątów w kilku wariantach. Pokażemy co roić i czego lepiej nie robić, z uzasadnieniem.


  • Modern Patchwork
   prowadząca Małgorzata Pawłowska

   • Modern Patchwork osiąga wyżyny swojej popularności nie tylko w USA, od kilku lat stale rośnie jego popularność w Europie. Za sprawą takich osób jak projektantka Gosia Pawłowska, której prace znajdziecie w popularnych na zachodzie magazynach patchworkowych, również w Polsce mamy okazję poznawać jego tajniki. Modern patchwork jest nowym spojrzeniem na tradycyjną sztukę quiltingu. Szanuje niesamowity artyzm i tradycję quiltingu, ale pozwala quilterom na zmianę zasad. Obejmuje tworzenie nowych, niepowtarzalnych wzorów oraz używanie tradycyjnych bloków i przekształcanie ich w ciekawy, dotąd niespotykany sposób. Quilty nowoczesne to quilty użytkowe, zawierające śmiałe kolory i zainspirowane nowoczesną estetyką. Tworzone są z nowoczesnych tkanin patchworkowych, często z wykorzystaniem tkanin jednobarwnych. Nasz kurs pomoże poszerzyć swoje dotychczasowe granice w szyciu quiltów. Będzie również okazja, by szyć według projektów Gosi, ale również spróbować własnych sił w projektowaniu nowoczesnych prac. Szczegóły szkolenia podamy wkrótce.

    Dzień 1 poziom podstawowy
    Nowoczesne, bardzo efektowne dodatki do kuchni i jadalni wykonane metodą „Quilt As You Go”, obszyte kolorową lamówką.

    Dzień 2 poziom podstawowy
    „Stripes and Strips” – efektowny bieżnik wykonany z nowoczesnych tkanin jednobarwnych. Pikowany na domowej maszynie do szycia z użyciem stopki kroczącej oraz obszyty dwustronną lamówką.

    Dzień 3 poziom podstawowy
    Quilt uszyty metodą „Improv Paper Piecing”, pikowany na domowej maszynie do szycia z użyciem stopki kroczącej. Zwieńczeniem pracy będzie obszycie quiltu kolorową lamówką.

    Dzień 4 poziom średnio-zaawansowany
    „Drunkard’s Path”- kolorowy bieżnik uszyty z wykorzystaniem techniki szycia po łuku, pikowany na domowej maszynie do szycia z użyciem jednej z nowoczesnych metod. Zwieńczeniem pracy będzie obszycie bieżnika lamówką.

    Dzień 5 poziom podstawowy
    „Scrappy Triangle Quilt” – zabawa w trójkąty, czyli nowoczesny quilt uszyty z resztek lub zestawów typu Jelly Rolls, pikowany z użyciem jednej z nowoczesnych metod oraz obszyty dwustronną lamówką.

Szkoła haftu

Hafciarka – magiczna maszyna, dzięki której można w domowym zaciszu spersonalizować swoje prace, wyczarować piękne, jedyne w swoim rodzaju, indywidualne hafty na wszelkich uszytkach. Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych, w naszej Szkole Haftu poznasz tajniki obsługi hafciarki od A do Z

  • Janome MBX
   prowadzący: przedstawiciel firmy

   • W Szkole Haftu poznasz różne hafciarki, od jednoigłowych „domówek” po hafciarki wieloigłowe. Będzie okazja do „zamęczenia” osób zajmujących się tymi maszynami wszelkimi pytaniami.
    Dostępne kursy:
   • pokaz i kurs obsługi hafciarki jednoigłowej wraz z projektowaniem haftu na profesjonalnym programie Janome digitizer MBX.
   • pokaz i kurs hafciarki wieloigłowej wraz z projektowaniem haftu na profesjonalnym programie Janome digitizer MBX.


  • Wilcom
   prowadzący: szczegóły wkrótce