Courses

Something that tigers like the most. Courses, courses, courses – the essence and heart of the Festival.

Do you want to start sewing? Aren’t you sure if you like it? Don’t you know which sewing machine would suit you best? – please join us, you will see how fun sewing can be. You can ask about everything, you can test every machine, there will be a lot of people here who will help you choose wisely in order to get a great sewing machine at a reasonable price.

What kind of courses the Festival offers? Here is what you can try, get to know, peek, learn a few tricks:
 • the basics of sewing and operating the sewing machine,
 • alterations,
 • embroidering,
 • batik and linocut workshops,
 • toy sewing,
 • doll clothing sewing,
 • operating sewing softwares,
 • patchwork and quilting (here is a rare opportunity to try quilting on fabulous longarms)

Types of courses

Choose the course that you are interest on and find out more.

Sewing courses

There will be many sewing courses available to the participants. The experienced instructors will provide you with the knowledge in this field.

  • Alterations
   instructor: Iwona Gajo

   • more details soon

 

  • We sew MONSTER HIGH
   instructor: Momoko Komori (JPY)

   • kto otarł się kiedykolwiek o temat szycia ubranek dla lalek, temu Momoko przedstawiać nie trzeba. Mamy ten zaszczyt i przyjemność, że Momoko przyjęła nasze zaproszenie i zgodziła się poprowadzić kurs szycia odzieży dla lalek typu Monster High. Serdecznie zapraszamy również na jej fp: https://www.facebook.com/MOMOLITA18

 

 

  • Batik painting/dyeing course
   instructor: Magdalena Wesołowska-Kuta

   • Technika Batiku wywodzi się z Indonezji, jest to bardzo stara i szlachetna metoda malowania tkanin polegająca na malowaniu tkaniny woskiem i pokrywaniu jej barwnikiem. Technika ta daje nieograniczone możliwości w osiąganiu różnych efektów, jednym z nich są charakterystyczne spękania zwane “krakelurą”.

   • Co będziemy robić na warsztatach? Oto nasz plan:  Zaczniemy od przedstawienia kilku metod i ich możliwości, oraz od omówienia dokładnie, na czym to wszystko tak naprawdę polega. Kolejnym krokiem będzie konkretny projekt, który następnie przeniesiemy na tkaninę i…. się zacznie! OD strony technicznej możemy zdradzić, że będziemy malować woskiem i barwnikami, zgodnie z założeniami tej egzotycznej techniki barwienia tkanin. Ostatnim etapem będzie usunięcie wosku i podziwianie naszego jedynego, niepowtarzalnego obrazu 🙂

 

  • SHIBORI workshops
   instructor: Magdalena Wesołowska-Kuta

    • Co to jest shibori? Najprościej mówiąc – origami z tkaniny, którą farbujemy w fantazyjne wzory. Technika ta pochodzi z Japonii, polega na specjalnym składaniu tkaniny i wiązaniu jej za pomocą patyczków i deseczek, a następnie zanurzaniu w barwniku. Tradycyjnym barwnikiem w Shibori jest INDYGO – naturalny wyciąg z rośliny Indygo w tymże kolorze. Barwienie w Indygo jest niezwykle tajemnicze a efekty zawsze zaskakujące.
    Co będziemy robić na warsztatach: Zaczniemy od przedstawienia tej fascynującej techniki i pokazu możliwości. Następnie sami złożycie przygotowane tkaniny i zabarwicie je w roztworze naturalnego Indygo. Kolejny etap to zawsze niespodzianka – efekty są zaskakujące. Z warsztatów wyjdziecie z własnoręcznie pomalowaną techniką shibori apaszką

 

  • Linocut workshops
   instructor: Magdalena Wesołowska-Kuta

   • Co to jest Linoryt? Jest to jedna z technik grafiki warsztatowej, za pomocą której możemy nanieść zaprojektowany przez nas wzór na tkaninę. Polega ona na “wyrzeźbieniu” za pomocą dłuta wzoru w matrycy a następnie odbiciu go na tkaninie.
    Co będziemy robić na warsztatach: Zaczniemy od projektu, który potem musimy nanieść na matrycę, a następnie cierpliwie go “rzeźbimy”. Potem odbijemy na tkaninie. Z warsztatów każdy wyjdzie z własnoręcznie ozdobionym bawełnianym plecakiem lub torbą 🙂

  • Women’s lingerie sewing course
   instructor: Klaudia Prusińska

   • more details soon

 

  • Sewing courses with WARSZAWA SZYJE
   • szyjemy spódniczki, bluzy, torby

 

 • AND MANY MORE with the Partners during the EVENT 
  • Do you want to be up to date? Check our website regularly, and after the holidays sign up for our newsletter

Patchwork courses

Do you want to know more about patchwork?
We have prepared the wonderful patchwork courses for you.

  • Quilting
   instructor: Agnieszka Więtczak

   • Jak mawia guru pikowania z wolnej ręki, Angela Walters: „Better finished than perfect”.
    I na tym się skoncentrujemy:
    Jak podejść do skończenia szytego po nocach patchworku?
    Jak krok po kroku wykonać zabiegi które spowodują, że patchwork już nie będzie UFO-kiem i smętnie leżącym topem szufladowym ale staje się użytkowym quiltem.Poznamy zasady przygotowania patchworku do pikowania:
    – wybór wypełnienia, w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać
    – wybór tkaniny na spód i nici
    – wybór wzoru pikowania, w zależności od oczekiwanego rezultatu
    Następnie poznamy zasady i możliwości tworzenia kanapki czyli nauczymy się jak w warunkach domowych spiąć wszystkie elementy. A ostatecznie przejdziemy do samego pikowania i w praktyce będziemy poznawać swoje możliwości i ograniczenia.


  • Classic patchwork
   instructor: Beata “Calluna Moore”

   • Możecie kojarzyć patchworki klasyczne z takimi klasykami gatunku jak samplery „Farmer’s Wife” czy „Dear Jane”. I to oczywiście prawda. Jednak nie od razu Kraków zbudowano!
    Najpierw należy poznać podstawy a te wcale nie są trudne i umożliwią Wam uszycie przepięknych prac z minimalnym nakładem czasu i tkanin.
    Patchwork klasyczny wyraża się w szyciu tradycyjnych bloków, w sposób techniczny i zarazem sprytny. Pokażemy zatem jak uszyć i nie zwariować. Czyli szyć ekonomicznie, sprytnie i efektownie w rezultacie. Przekonacie się że w patchworku wcale obsługa maszyny nie jest najważniejsza tylko: precyzja cięcia, precyzja szwu, efekt koloru.
    Poznamy triki umożliwiające efektowne szycie z kwadratów i trójkątów w kilku wariantach. Pokażemy co roić i czego lepiej nie robić, z uzasadnieniem.


  • Modern Patchwork
   instructor: Małgorzata Pawłowska

   • Modern Patchwork osiąga wyżyny swojej popularności nie tylko w USA, od kilku lat stale rośnie jego popularność w Europie. Za sprawą takich osób jak projektantka Gosia Pawłowska, której prace znajdziecie w popularnych na zachodzie magazynach patchworkowych, również w Polsce mamy okazję poznawać jego tajniki. Modern patchwork jest nowym spojrzeniem na tradycyjną sztukę quiltingu. Szanuje niesamowity artyzm i tradycję quiltingu, ale pozwala quilterom na zmianę zasad. Obejmuje tworzenie nowych, niepowtarzalnych wzorów oraz używanie tradycyjnych bloków i przekształcanie ich w ciekawy, dotąd niespotykany sposób. Quilty nowoczesne to quilty użytkowe, zawierające śmiałe kolory i zainspirowane nowoczesną estetyką. Tworzone są z nowoczesnych tkanin patchworkowych, często z wykorzystaniem tkanin jednobarwnych. Nasz kurs pomoże poszerzyć swoje dotychczasowe granice w szyciu quiltów. Będzie również okazja, by szyć według projektów Gosi, ale również spróbować własnych sił w projektowaniu nowoczesnych prac. Szczegóły szkolenia podamy wkrótce.

    Dzień 1 poziom podstawowy
    Nowoczesne, bardzo efektowne dodatki do kuchni i jadalni wykonane metodą “Quilt As You Go”, obszyte kolorową lamówką.

    Dzień 2 poziom podstawowy
    “Stripes and Strips” – efektowny bieżnik wykonany z nowoczesnych tkanin jednobarwnych. Pikowany na domowej maszynie do szycia z użyciem stopki kroczącej oraz obszyty dwustronną lamówką.

    Dzień 3 poziom podstawowy
    Quilt uszyty metodą “Improv Paper Piecing”, pikowany na domowej maszynie do szycia z użyciem stopki kroczącej. Zwieńczeniem pracy będzie obszycie quiltu kolorową lamówką.

    Dzień 4 poziom średnio-zaawansowany
    “Drunkard’s Path”- kolorowy bieżnik uszyty z wykorzystaniem techniki szycia po łuku, pikowany na domowej maszynie do szycia z użyciem jednej z nowoczesnych metod. Zwieńczeniem pracy będzie obszycie bieżnika lamówką.

    Dzień 5 poziom podstawowy
    “Scrappy Triangle Quilt” – zabawa w trójkąty, czyli nowoczesny quilt uszyty z resztek lub zestawów typu Jelly Rolls, pikowany z użyciem jednej z nowoczesnych metod oraz obszyty dwustronną lamówką.

Embroidery school

Embroidery machine – a magical machine, thanks to which you can personalize your work at home, create beautiful, one-of-a-kind, individual embroidery on everything you sew. Please join us! in our Embroidery School you will learn – from soup to nuts – the secrets of operating the embroidery machine

  • Janome MBX
   instructor: Company’s representative

   • W Szkole Haftu poznasz różne hafciarki, od jednoigłowych “domówek” po hafciarki wieloigłowe. Będzie okazja do “zamęczenia” osób zajmujących się tymi maszynami wszelkimi pytaniami.
    Dostępne kursy:

    • pokaz i kurs obsługi hafciarki jednoigłowej wraz z projektowaniem haftu na profesjonalnym programie Janome digitizer MBX.
    • pokaz i kurs hafciarki wieloigłowej wraz z projektowaniem haftu na profesjonalnym programie Janome digitizer MBX.

     


  • Wilcomm
   instructor: more details soon